Quantcast
subscriber help

artisanal film reviews | by maryann johanson

Online Film Critics Society 2010 Award nominees

The OFCS is one of the critics’ groups I belong to; my input helped determine these nominees, and I will vote in the final balloting to narrow it down to the winners. I still have to watch a few of these nominees…

Winners will be announced on January 3, 2011.

The nominees for the 2010 OFCS Awards are (after the jump):
BEST PICTURE
Black Swan
Inception
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter’s Bone

BEST DIRECTOR
Darren Aronofsky (-) Black Swan
Danny Boyle (-) 127 Hours
Joel Coen & Ethan Coen (-) True Grit
David Fincher (-) The Social Network
Christopher Nolan (-) Inception

BEST ACTOR
Jeff Bridges (-) True Grit
Jesse Eisenberg (-) The Social Network
Colin Firth (-) The King’s Speech
James Franco (-) 127 Hours
Ryan Gosling (-) Blue Valentine
Edgar Ramírez (-) Carlos

BEST ACTRESS
Annette Bening (-) The Kids Are All Right
Kim Hye-ja (-) Mother
Nicole Kidman (-) Rabbit Hole
Jennifer Lawrence (-) Winter’s Bone
Natalie Portman (-) Black Swan

BEST SUPPORTING ACTOR
Christian Bale (-) The Fighter
Andrew Garfield (-) The Social Network
John Hawkes (-) Winter’s Bone
Mark Ruffalo (-) The Kids are All Right
Geoffrey Rush (-) The King’s Speech

BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams (-) The Fighter
Mila Kunis (-) Black Swan
Melissa Leo (-) The Fighter
Hailee Steinfeld (-) True Grit
Jacki Weaver (-) Animal Kingdom

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Black Swan (-) Mark Heyman, Andres Heinz & John McLaughlin
Greenberg (-) Noah Baumbach
Inception (-) Christopher Nolan
The Kids are All Right (-) Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
The King’s Speech (-) David Seidler

BEST ADAPTED SCREENPLAY
127 Hours (-) Danny Boyle & Simon Beaufoy
Scott Pilgrim vs. the World (-) Michael Bacall & Edgar Wright
The Social Network (-) Aaron Sorkin
True Grit (-) Joel Coen & Ethan Coen
Winter’s Bone (-) Debra Granik & Anne Rosellini

BEST CINEMATOGRAPHY
127 Hours (-) Anthony Dod Mantle & Enrique Chediak
Black Swan (-) Matthew Libatique
Inception (-) Wally Pfister
Shutter Island (-) Robert Richardson
True Grit (-) Roger Deakins

BEST EDITING
127 Hours (-) Jon Harris
Black Swan (-) Andrew Weisblum
Inception (-) Lee Smith
Scott Pilgrim vs. the World (-) Jonathan Amos & Paul Machliss
The Social Network (-) Kirk Baxter & Angus Wall

BEST FOREIGN FILM
Carlos
Dogtooth
The Girl With The Dragon Tattoo
Mother
A Prophet

BEST DOCUMENTARY
Catfish
Exit Through the Gift Shop
Inside Job
Joan Rivers: A Piece of Work
Restrepo
Waiting for Superman

BEST ANIMATED FEATURE
Despicable Me
How to Train Your Dragon
The Illusionist
Tangled
Toy Story 3

(Please use the tag links below or the search box at the top of the page to find my reviews of these films.)



Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/flick/public_html/wptest/wp-content/themes/FlickFilosopher/loop-single.php on line 106
posted in:
awards buzz

Pin It on Pinterest