Quantcast
please donate

part of a small rebellion | by maryann johanson

BAFTA 2018 nominees announced

The British Academy of Film and Television Arts — of which I am not a member — has announced the nominees for its 2018 awards. Links here go to my reviews, with reviews to come for most if not all those I haven’t yet reviewed. Winners will be announced on Sunday, February 18th.

And the nominees are:

Best film
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding British film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding debut by a British writer, director or producer
Gareth Tunley (writer/director/producer); Jack Healy Guttman, Tom Meeten (producers) – The Ghoul
Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (producer) – I Am Not a Witch
Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director) – Jawbone
Lucy Cohen (director) – Kingdom of Us
Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer) – Lady Macbeth

Best film not in the English language
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Best documentary
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Best animated film
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette (aka My Life as a Zucchini)

Best director
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
Luca Guadagnino – Call Me by Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Guillermo Del Toro – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best original screenplay
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best adapted screenplay
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Best actress
Annette Bening – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Sally Hawkins – The Shape of Water
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Best supporting actress
Allison Janney – I, Tonya
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best supporting actor
Christopher Plummer – All the Money in the World
Hugh Grant – Paddington 2
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best original music
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Best cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best production design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Best costume design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Best make-up and hair
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Best sound
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best special visual effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best British short animation
“Have Heart”
“Mamoon”
“Poles Apart”

Best British short film
“Aamir”
“Cowboy Dave”
“A Drowning Man”
“Work”
“Wren Boys”

The EE Rising Star Award
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Timothée Chalamet
Tessa Thompson


posted in:
awards buzz
explore:
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |

Pin It on Pinterest